Milé kolegyně, vážení kolegové,

laboratoře se předhánějí v nabídce nových a lepších diagnostických metod, ne vždy však v praxi víme, jak s nimi nakládat, někdy nás bohužel mohou uvést i na scestí, rovněž některé obory medicíny, o kterých jsme si mysleli, že jsou tak trochu „sami pro sebe“, nám nabízejí zajímavé nové vztahy – oční glaukom a metabolismus se může pojit s kožním onemocněním psoriázou, na kterou dobře působí vitamin D, jehož hladinu (a někdy to může být pro lékaře i nákladné), prostě medicína se stále vyvíjí a nic neplatí nekonečně dlouho.

Po 2 letech si Vás dovolujeme opět pozvat k setkání – tentokráte opět do Hotelu Hilton.

To, že nám populace stárne, jsme si všichni už jistě všimli – ostatně se nás to týká také, pro některé je to spojeno s poklesem životního „espritu“, tedy ducha, chcete-li nálady, někteří upadnou do deprese a zanedbají svou výživu, a to se někdy špatně odhaduje, a ještě hůře napravuje. Střední a mladá generace naopak díky současnému životnímu stylu snadno kila nabírá, a to je také problém. Pozvali jsme si proto lékaře, kteří se těmto pacientům běžně věnují, aby nám poradili, jak na to. Kdo není vysoký, se v dnešní společnosti hůře uplatní, někdy je malý vzrůst ale příznakem celkového onemocnění, měli by na něj myslet nejen pediatři. Přednášku přednese francouzský kolega žijící a pracující v Praze.

Z Francie jsme pozvali 3 řečníky. Jednak v oborech pro běžnou praxi zcela nezbytných – tedy hypertenze a diabetes, a pak s tématem méně běžným, ale v dnešní době, kladoucí vysoké nároky na psychiku (stres) a následné přetížení některých svalových skupin (práce u PC) možná vysoce aktuálním – fibromyalgií. Tomuto onemocnění se ostatně bude skupina francouzských lékařů, kteří přijedou na kongres do Prahy, věnovat již v pátek odpoledne. Kdo z frankofonních lékařů by měl zájem se připojit může – po dohodě s organizačním výborem kongresu. Společné česko-francouzské sekce během kongresu budou tlumočeny včetně diskuze, takže se všichni budou moci zapojit do dvou interaktivních přednášek s komentovaným klinickým případem. Odpoledne se budeme věnovat ne zcela běžné farmakologii – jednak problematice nehojících se ran a posléze pak konopí – budeme se ptát, na které nemoci a jak jej předepsat.

Medicína, to je lékař a pacient – vztah trvající už staletí – dříve byl lékař mudrc a šaman, dnes je možná spíš partner a průvodce pacienta jeho nemocí a její léčbou. Nároky na tento vztah se neustále zvyšují. Možností chybovat se nabízí mnoho, pěti z nich, kterým byste se mohli vyhnout, se bude věnovat závěrečná tradičně spíše „diskuzní“ sekce.

Věřím, že s námi zůstanete po celý den a již nyní se za celý organizační tým kongresu na Vás těší


Richard Stejskal

ÚVOD   |   PROGRAM   |   REGISTRACE   |   MÍSTO KONÁNÍ   |   MINULÉ ROČNÍKY   |   KONTAKT